کمیته بازار سرمایه برگزار می‌کند: نگاهی به معاملات بازار برق در بورس انرژی

کمیته بازار سرمایه برگزار می‌کند:

نگاهی به معاملات بازار برق در بورس انرژی

انرژی الکتریکی یکی از شناخته شده ترین اشکال انرژی مورد استفاده بشر می‌باشد که در صنایع، مصارف تجاری، خانگی و حمل و نقل کاربردهای فراوانی دارد و نقش با اهمیتی را در حوزه های اقتصادی،سیاسی و اجتماعی ایفا می نماید. با توجه به برخی محدودیت ها جهت تداوم توسعه فعالیت این صنعت، از دهه ۱۹۷۰ میلادی کشورهای بسیاری با مقررات زدایی در صنعت برق به سمت خصوصی سازی این صنعت و کاهش تصدی گری دولت حرکت کرده اند که پیدایش بازارهای برق و بروز تحولات بنیادی در صنعت برق از نتایج این تغییر رویکرد به شمار می روند. ایران نیز از سال ۱۳۸۲ با راه اندازی بازار برق، نخستین گام های حرکت به سمت خصوصی سازی در صنعت برق را برداشت که تکمیل کننده این فرآیند، تشکیل بازار برق بورس انرژی ایران در سال ۱۳۹۱ بود. شکل گیری این بازار دستاوردهای مهمی را برای این صنعت به همراه داشته است که از جمله آن می توان به فراهم شدن فضای رقابتی به منظور کشف قیمت منصفانه برق، تامین مالی پروژه‌های نیروگاهی و کاهش هزینه‌های تامین برق مصرف کنندگان بزرگ برق اشاره نمود. هرچند همچنان تداوم توسعه و رونق این بازار با مشکلات و موانع بسیاری روبروست و دستیابی به این مهم مشارکت حداکثری فعالان حوزه برق را می طلبد.
در این نشست ضمن بررسی وضعیت کلی صنعت برق در کشور به تشریح بازار برق بورس انرژی ایران و سازوکارهای معاملاتی در آن پرداخته و علاوه بر برشمردن مزایای شکل گیری این بازار موانع پیش روی آن مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

اشتراک گذاری:

مطالب بیشتر:

ماه‌نامه بورس برای مهرماه منتشر شد

در فایل زیر می‌توانید به ماه‌نامه‌ی بورس به سردبیری دکتر نمکی دسترسی پیدا کنید. در پرونده‌ی ویژه‌ی این فایل می‌توانید از بررسی‌های جایگاه تحلیل در