کمیته بازار سرمایه انجمن مالی ایران برگزار می‌کند: نشست آشنایی با بازار برق و معاملات در بورس انرژِی

بازار برق و معاملات در بورس انرژی

صنعت برق اغلب کشورها تا دو دهه آخر قرن بیستم میلادی‌، با ساختار یکپارچه که وظیفه تولید، توزیع، انتقال و خدمات مشترکین را بر عهده داشت اداره می‌شد. در ساختار یکپارچه که ساختار سلسله‌مراتبی یا سیستم انحصاری خوانده می‌شود، سیستم‌های تولید، انتقال و توزیع به صورت تنظیم شده تحت قوانین دولتی به فعالیت می‌پردازند.

در ایران، همانند بسیاری از کشورها و با هدف نهایی افزایش بهره‌وری، جلب مشارکت بخش خصوصی، تامین منابع لازم برای گسترش سرمایه‌گذاری متناسب با رشد مصرف در صنعت برق در دهه هفتاد شمسی آغاز گردید.

در آبان مته سال ۱۳۸۲ بازار برق ایران با دو هدف عمده شفافیت هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری اقتصادی راه‌اندازی گردید و از این تاریخ رقابت عمده‌فروشی برق در کشور آغاز شده و بازار برق شکل گرفت. بازار برق سیستمی برای خرید و فروش برق با استفاده از شرایط عزضه و تقاضا به منظور تعیین قیمت برق است.

در این ارائه قصد داریم تجدید ساختار صنعت برق در ایران و روند شکل‌گیری باراز برق را تشریح نموده و نحوه عملکرد بازار عمده فروشی برق و بورس انرژی را شرح دهیم.

اشتراک گذاری:

مطالب بیشتر:

ماه‌نامه بورس برای مهرماه منتشر شد

در فایل زیر می‌توانید به ماه‌نامه‌ی بورس به سردبیری دکتر نمکی دسترسی پیدا کنید. در پرونده‌ی ویژه‌ی این فایل می‌توانید از بررسی‌های جایگاه تحلیل در